სამოდელო გაკვეთილები

ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა

ინტეგრირებული საგნები,
მასწავლებლების სახელი და გვარი
ქიმია   - ქეთევან ედიბერიძე
ბიოლოგია -თამარ ბაქრაძე
ინგლისური ენა - თეონა კაკალაძე,თამარ დავლაძე
გაკვეთილის თემა
რას, რით და როგორ ვსუნთქავთ?
სწავლების საფეხური და კლასი
საბაზო საფეხური, VIII კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
23 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლე კლასში  არ არის.
გაკვეთილის მიზანი
ქიმია:
მოსწავლემ შეძლოს:
- განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები;
-კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების აღრიცხვა;
-მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით;
-მონაცემთა ანალიზი და შეფასება;
-ნივთიერებათა კლასიფიცირება, ნარევის კომპონენტებად დაყოფა.განიხილოს ჰაერი,
როგორც გაზების ნარევი და აღწეროს მისი კომპონენტებად დაყოფის მეთოდები.
ბიოლოგია:
მოსწავლემ შეძლოს:
- განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები;
-კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების აღრიცხვა;
-მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით;
–ცდის დაგეგმვა–ჩატარება;
-მონაცემთა ანალიზი და შეფასება;
–მოდელის შექმნა და გამოყენება
–ფილტვებსა და ქსოვილებს შორის აირთა ცვლის პროცესების აღწერა,ფილტვების  ამოცნობა ილუსტრაციაზე, სი აგებულებაზე მსჯელობა, ფილტვების, როგორც აირთა ცვლის მთავარი ორგანოს როლის გააზრება და ჰაერის მნიშვნელობის განსაზღვრა ადამიანისათვის.
ინგლისური:
მოსწავლემ შეძლოს:
S- წაკითხული ფაქტობრივი მასალის შინაარსის გაგება;
·    - ახალი სიტყვების ათვისება.
·    - რთული ტექსტის გადმოცემა ზეპირად;
·   - აქტიური მონაწილეობით თანამშრომლობა თანაკლასელებთან და მასწავლებლებთან;

გაკვეთილის შედეგები
ქიმია:
კვლ.VIII.Iმოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·         განსაზღვრავს და აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·         განსაზღვრავს  შესაბამისი ინფორმაციის  მოძიების წყაროებს;
·         გამოთქვამს არგუმენტირებულ მოსაზრებას/ვარაუდს;
კვლ.VIII.2მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების
აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
       .    იყენებს შესაბამის მასალასან/აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას
უსაფრთხოების წესების დაცვით;
       .    აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
 კვლ.VIII.3 მოსწავლესშეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასსხვა საკომუნიკაციო
 საშუალების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს, გრაფიკებს,სიებს) მონაცემთა
წარმოსადგენად;
·           იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისობრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად.


კვლ.VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და  შეფასება.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს დიაგრამებს,ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს
 შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·           აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·           ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·           განიხილავს დაკვირვებას და გაზომვების დროს გამოვლენილ
მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.
ქიმ.VIII.6. მოსწავლეს შეუძლია ნივთიერებათა კლასიფიცირება,ნარევის კომპონენტებად დაყოფა.

შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
   .     ფლობს ნარევის კომპონენტებად დაყოფის ხერხებს; გეგმავს და ატარებს შესაბამის ცდებს;
    .    განიხილავს ჰაერს ,როგორც გზების ნარევს და აღწერს მისი კომპონენტებად დაყოფის მეთოდს;
   .          მოიპოვებს ინფორმაციებს მისთვის ცნობილი
          მარტივი და რთული ნივთიერებების შესახებ

  ბიოლოგია:
კვლ.VIII.Iმოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·         განსაზღვრავს და აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·         განსაზღვრავს  შესაბამისი ინფორმაციის  მოძიების წყაროებს;
·         გამოთქვამს არგუმენტირებულ მოსაზრებას/ვარაუდს;
კვლ.VIII.2მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების
აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
       .    იყენებს შესაბამის მასალასან/აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას
უსაფრთხოების წესების დაცვით;
       .    აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
 კვლ.VIII.3 მოსწავლესშეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასსხვა საკომუნიკაციო
 საშუალების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს, გრაფიკებს,სიებს) მონაცემთა
წარმოსადგენად;
·           იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისობრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად.

კვლ.VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და  შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს დიაგრამებს,ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს
 შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·           აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·           ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·           განიხილავს დაკვირვებას და გაზომვების დროს გამოვლენილ
მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.
ბიოლ. VIII.5. მოსწავლეს შუძლია დაახასიათოს ადამიანის ორგანიზმის ანატომიური და ფიზიოლოგიური თავისებურებები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         აღწერს ფილტვებსა და ქსოვილებს შორის აირთა ცვლის პროცესებს;
·         ამოიცნობს  ილუსტრაციაზეფილტვებს ;
·         იაზრებს ფილტვების როლს   აირთა ცვლაში ;
·         საზღვრავს ჰაერის მნიშვნელობას  ადამიანისათვის;
ინგლისური:
უცხ..II.7. მოსწავლე ფლობს მოსმენის უნარს.
უცხ..II.12.მოსწავლეშეძლებსწაიკითხოს,გაიგოს  და მოისმინოს შემეცნებითი
 ტექსტისხვადასხვათემაზე (ჰაერის დაბინძურებაზე).
უცხ..II.14. მოსწავლეშეძლებსტექსტისსტრუქტურული
მახასიათებლებისადანასწავლიენობრივიფორმებისამოცნობა.
უცხ..II.27. მოსწავლეშეძლებსგამოიყენოსზეპირმეტყველების სათანადოსტრატეგიები.
) მიმართავსგაცნობითიკითხვისტექნიკასზოგადიშინაარსისგასაგებად;
) მიმართავსშესწავლითიკითხვისტექნიკასტექსტისდამუშავებისმიზნით;
უცხ..II.20.  ფლობსდაიყენებსრთულენობრივფორმებს.
უცხ..II.23მოსწავლე  შეძლებს   ინტერაქციაში მონაწილეობას.
უცხ..II.26. მოსწავლეშეძლებსმეტყველებისასგამოიყენოსნასწავლიენობრივ-გრამატიკულიფორმები.
უცხ..II.31მოსწავლე შეძლებს მასწავლებლის დახმარებითგანსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები.
უცხ..II.32მოსწავლე ფლობს სტრატეგიულ უნარებს წარმატებული
სწავლის უზრუნველსაყოფად.
უცხ..II.33მოსწავლე  შეძლებს რესურსების გამოყენებას  სასწავლო
საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.
უცხ..II.34მოსწავლე შეძლებს სხვადასხვა ხერხის გამოყენებას
 ლექსიკური მარაგის გასამტკიცებლად და გასამდიდრებლად.


წინასწარი ცოდნა
ქიმია:
მოსწავლემ იცის:
-განსხვავება სუფთა ნივთიერებებსა და ნარევს შორის;
-ნარევის დაყოფის მეთოდები;
-ნივთიერების ფიზიკური და ქიმიური თვისებები;
-წესები საკუთარი და სხვათა უსაფრთხოების დასაცავად;
-განსახვავება მარტივ და რთულ ნივთიერებას შორის შედგენილობის მიხედვით;
-ინტერნეტში მასალების მოძიება;
-სურათების კოპირება;
-პრეზენტაციის მომზადება;
ბიოლოგია:
მოსწავლემ იცის:
        ჰაერგამტარი გზების ორგანოების აგებულება;
        ამოცნობა ილუსტრაციაზე
        მათი ფუნქციები
        სისხლის წითელი უჯრედების, ერითროციტების, ფუნქცია – ჟანგბადის ტრანსპორტირება;
        წესები საკუთარი და სხვათა უსაფრთხოების დასაცავად;
      –   ინტერნეტში მასალების მოძიება;
      –   სურათების კოპირება;
        პრეზენტაციის მომზადება სპეციალური საპრეზენტაციო პროგრამით;(powerpoint)

გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა 1 - (2 წუთი)
ორგანიზაციულისაკითხი, გაკვეთილის ემის, მიზნების და შეფასების რუბრიკების გაცნობა.
I ფაზა- გამოწვევა
აქტივობა 2.პროვოცირება.(12 წთ)-(გონებრივი იერიში) მასწავლებელი სვამს კითხვებს.
ქიმია:
1.რას შეისწავლის ქიმია?
2.რატომ უნდა ვისწავლოთ ქიმია?
3.ნივთიერებები ბუნებაში როგორი სახით გვხვდება?
4.რით განსხვავდება სუფთა და ნარევი ნივთიერება ერთმანეთისაგან?
5. როგორ გამოვყოთ ნარევიდან ნივთიერება? მაგ. როგორ დავაშოროთ რკინისა და გოგირდის ფხვნილი? სპირტისა და წყლის ნარევი?
6.რისი დახმარებით შეგვიძლია გამოვსახოთ სუფთა ნივთიერების შედგენილობა? ნარევის?
7.რას მოგვითხრობს ქიმიური ფორმულა?მაგ. H2O
ბიოლოგია;
1.      რას შეისწავლის ანატომია?
2.      მეცნიერების რომელ დარგს მიეკუთვნება იგი?
3.      რა ქმის ადამიანის ორგანიზმს?
4.      არის თუ არა კავშირი სხვადასხვა ორგანთა სისტემებს შორის?
5.      ჩვენს მიერ დღემდე შესწავლილი ანატომიის რომელი ნაწილი დაგვეხმარება დღევანდელი გაკვეთილის უკეთ გაგებაში და გააზრებაში?
6.      რასთან ხედავთ კავშირს ჰაერთან/ან ჰაერის შემადგენელ კომპონენტთან?
II  ფაზა - სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 3.რას ვსუნთქავთ? ჰაერის კომპონენტებზე გვესაუბრება მოსწავლეთა ჯგუფი
 პრეზენტაცია უნდა იყოს წარმოდგენილი Power Point-ში,  მივუთითებ რეგლამენტის დაცვისაკენ.
პრეზენტაციები მოამზადეს ჯგუფებმა. დრო 7 წუთი.
აქტივობა 4.  (3 წთ)
მოსწავლეებს დაურიგდებათ ცხრილები შესავსებად  გაკვეთილისბოლომდე:ვიცი,  ვისწავლე,მინდა ვიცოდე და თანატოლთა უკუკავშირის ფორმა.
ყოველ პრეზენტატორს აუდიტორია დაუსვამს კითხვებს.
აქტივობა 5. (5 წთ)
ექსპერიმენტი ჰაერში ჟანგბადის განსაზღვრაზე . ჩაატარებს საბუნებისმეტყველო კლუბის
წევრი.
აქტივობა 6. ქიმიის მასწავლებლის მინი ლექცია მოცულობითი წილისა და ჰაერის მოლეკულური მასის გამოთვლის შესახებ.(5წთ)
აქტივობა 7. პრეზენტაცია ჰაერგამტარი გზები.(7 წუთი)
აქტივობა8.ბიოლოგიის მასწავლებლის მინი ლექცია: აირთა ცვლა ფილტვებსა და ქსოვილებში.( გამოყენებული იქნება საპრეზენტაციო მასალები) (7 წუთი)
აქტივობა 9.ფილტვის მოდელის დამზადება მოსწავლის მიერ .(5 წუთი)
აქტივობა 10 .  ჯგუფური პრეზენტაცია ,,ზესტაფონის ჰაერის შედგენილობა“(7 წუთი)
აქტივობა 11.  კვლევის,საზოგადოების აზრი ზესტაფონის ატმოსფერული ჰაერის მდგომარეობის შესახებ.(5წუთი)
აქტივობა12.გაზეთის რას. რით, როგორ ვსუნთქავთ? პრეზენტაცია (5წუთი)
აქტივობა 13:  ინგლისურენოვანი ვიდეოების განხილვა- დიალოგი ინგლისურ ენაზე.(10 წუთი)
ვიდეოს ჩვენების შემდეგ მოსწავლეები დააფიქსირებენ თავის დამოკიდებულებას საკითხის ირგვლივ.

 III ფაზა: რეფლექსია
აქტივობა 14.  (8 წთ)  გამოვიყენებთ  პრობლემა და მისი გადაჭრის სქემას, რომელსაც ერთად შევავსებთ.ინდივიდუალურად ვთხოვთ დააბრუნონ მიცემული ცხრილი უკვე შევსებული. ვიცი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე.

აქტივობა 15. (2-3 წთ)
მოვახდენთ მოსწავლეთა შეფასებას.
შეავსებენ  თვითშეფასებისცხრილს.

შეფასების საგანი და პროცედურები
შეფასდება ინფორმაციის მოძიების უნარი, პრეზენტაცია, ჩართულობა, შესრულებული სამუშაოს შესახებ მოსწავლეების ანგარიში და თვითშეფასება,  ექსპერიმენტი .გამოვიყენებთ განმავითარებელი და განმსაზღვრელ შეფასებას. ( შეფასების კრიტერიუმები გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი, ინტერნეტი, სახელმძღვანელო
ელექტრონული რესურსები:
http/www.wikipedia.org.www.meteo.ge, www. Google.com


ინტეგრირებული გაკვეთილის რეფლექსიის კითხვარი
 1. ინტეგრირებული გაკვეთილის სათაური;
2. რა საგანმანათლებლო მიზანს ემსახურება გაკვეთილი (ეროვნული სასწავლო გეგმის მიხედვით, რომელ შედეგზე ან შედეგებზე გადის)?
 3. რამ განაპირობა ამ კონკრეტული გაკვეთილის შერჩევა/გამოყენება დასახული საგანმანათლებლო მიზნისთვის?
 4. რა დადებითი გავლენა ჰქონდა გაკვეთილს მოსწავლეების სწავლის პროცესზე?
5. მიღწეული შედეგები
პასუხები
1.                 „რას, რით და როგორ ვსუნთქავთ?“
2.                 გაკვეთილი  შეესაბამება შემდეგ შედეგს ესგ–ს მიხედვით:
ქიმია:
კვლ.VIII.Iმოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·   განსაზღვრავს და აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·   განსაზღვრავს  შესაბამისი ინფორმაციის  მოძიების წყაროებს;
·   გამოთქვამს არგუმენტირებულ მოსაზრებას/ვარაუდს;
კვლ.VIII.2მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების
აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
       .    იყენებს შესაბამის მასალასან/აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას
უსაფრთხოების წესების დაცვით;.    აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
 კვლ.VIII.3 მოსწავლესშეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასსხვა საკომუნიკაციო
 საშუალების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·  იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს, გრაფიკებს,სიებს) მონაცემთა
წარმოსადგენად;
·  იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისობრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად.
კვლ.VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და  შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·  იყენებს დიაგრამებს,ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს
 შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·  აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·  ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·  განიხილავს დაკვირვებას და გაზომვების დროს გამოვლენილ
მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.
ქიმ.VIII.6. მოსწავლეს შეუძლია ნივთიერებათა კლასიფიცირება,ნარევის კომპონენტებად დაყოფა.
შედეგი თვალსაჩინოა თუ მოსწავლე:
   .     ფლობს ნარევის კომპონენტებად დაყოფის ხერხებს; გეგმავს და ატარებს შესაბამის ცდებს;
    .    განიხილავს ჰაერს ,როგორც გზების ნარევს და აღწერს მისი კომპონენტებად დაყოფის მეთოდს;
   .          მოიპოვებს ინფორმაციებს მისთვის ცნობილი
          მარტივი და რთული ნივთიერებების შესახებ

  ბიოლოგია:
კვლ.VIII.Iმოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·   განსაზღვრავს და აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·   განსაზღვრავს  შესაბამისი ინფორმაციის  მოძიების წყაროებს;
·   გამოთქვამს არგუმენტირებულ მოსაზრებას/ვარაუდს;
კვლ.VIII.2მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების
აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
       .    იყენებს შესაბამის მასალასან/აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას
უსაფრთხოების წესების დაცვით;
       .    აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
 კვლ.VIII.3 მოსწავლესშეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასსხვა საკომუნიკაციო
 საშუალების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·  იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს, გრაფიკებს,სიებს) მონაცემთა
წარმოსადგენად;
·  იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისობრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად.

კვლ.VIII.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და  შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·  იყენებს დიაგრამებს,ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს
 შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·  აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·  ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·  განიხილავს დაკვირვებას და გაზომვების დროს გამოვლენილ
მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.
ბიოლ. VIII.5. მოსწავლეს შუძლია დაახასიათოს ადამიანის ორგანიზმის ანატომიური და ფიზიოლოგიური თავისებურებები.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·   აღწერს ფილტვებსა და ქსოვილებს შორის აირთა ცვლის პროცესებს;
·   ამოიცნობს  ილუსტრაციაზე ფილტვებს ;
·   იაზრებს ფილტვების როლს   აირთა ცვლაში ;
·   საზღვრავს ჰაერის მნიშვნელობას  ადამიანისათვის;

ინგლისური:
უცხ..II.7. მოსწავლე ფლობს მოსმენის უნარს.
უცხ..II.12.მოსწავლე შეძლებს წაიკითხოს,გაიგოს  და მოისმინოს შემეცნებითი
 ტექსტი ხვადასხვა თემაზე (ჰაერის დაბინძურებაზე).
უცხ..II.14. მოსწავლე შეძლებს ტექსტის სტრუქტურული
მახასიათებლებისა და ნასწავლი ენობრივი ფორმების ამოცნობა.
უცხ..II.27. მოსწავლე შეძლებს გამოიყენოს ზეპირმეტყველების სათანადო სტრატეგიები.
) მიმართავს გაცნობითი კითხვის ტექნიკას ზოგადი შინაარსის გასაგებად;
) მიმართავს შესწავლითი კითხვის ტექნიკას ტექსტის დამუშავების მიზნით;
უცხ..II.20.  ფლობს და იყენებს რთულ ენობრივ ფორმებს.
უცხ..II.23მოსწავლე  შეძლებს   ინტერაქციაში მონაწილეობას.
უცხ..II.26. მოსწავლე შეძლებს მეტყველებისას გამოიყენოს ნასწავლი ენობრივ-გრამატიკული ფორმები.
უცხ..II.31მოსწავლე შეძლებს მასწავლებლის დახმარებით განსაზღვროს შესასრულებელი დავალების მოთხოვნები.
უცხ..II.32მოსწავლე ფლობს სტრატეგიულ უნარებს წარმატებული
სწავლის უზრუნველსაყოფად.
უცხ..II.33მოსწავლე  შეძლებს რესურსების გამოყენებას  სასწავლო
საქმიანობის ხელშეწყობის მიზნით.
უცხ..II.34მოსწავლე შეძლებს სხვადასხვა ხერხის გამოყენებას
 ლექსიკური მარაგის გასამტკიცებლად და გასამდიდრებლად.
3.                კონკრეტული გაკვეთილი მიზნად ისახავს მოსწავლემ შეძლოს:
ქიმია:
მოსწავლემ შეძლოს:
- განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები;
-კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების აღრიცხვა;
-მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით;
-მონაცემთა ანალიზი და შეფასება;
-ნივთიერებათა კლასიფიცირება, ნარევის კომპონენტებად დაყოფა.განიხილოს ჰაერი,
როგორც გაზების ნარევი და აღწეროს მისი კომპონენტებად დაყოფის მეთოდები.
ბიოლოგია:
მოსწავლემ შეძლოს:
- განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები;
-კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების აღრიცხვა;
-მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით;
–ცდის დაგეგმვა–ჩატარება;
-მონაცემთა ანალიზი და შეფასება;
–მოდელის შექმნა და გამოყენება
–ფილტვებსა და ქსოვილებს შორის აირთა ცვლის პროცესების აღწერა,ფილტვების  ამოცნობა ილუსტრაციაზე, სი აგებულებაზე მსჯელობა, ფილტვების, როგორც აირთა ცვლის მთავარი ორგანოს როლის გააზრება და ჰაერის მნიშვნელობის განსაზღვრა ადამიანისათვის.
ინგლისური:
მოსწავლემ შეძლოს:
  წაკითხული ფაქტობრივი მასალის შინაარსის გაგება;
            –  ახალი სიტყვების ათვისება.
           –  რთული ტექსტის გადმოცემა ზეპირად;
           აქტიური მონაწილეობით თანამშრომლობა თანაკლასელებთან და მასწავლებლებთან;
4.  ამ გაკვეთილის შედეგად მოსწავლეებს  შეუძლიათ განსაზღვრონ და ჩამოაყალიბონ  კვლევის მიზანი; მოიძიებს შესაბამის ინფორმაციას  სხვადასხვა წყაროების დახმარებით ; იყენებს შესაბამის მასალას  ან/აღჭურვილობას  და ატარებს დაგეგმილ ცდას უსაფრთხოების წესების დაცვით;  აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;  აღწერს ფილტვებსა და ქსოვილებს შორის აირთა ცვლის პროცესებს; ამოიცნობს  ილუსტრაციაზე ფილტვებს ; იაზრებს ფილტვების როლს   აირთა ცვლაში ; საზღვრავს ჰაერის მნიშვნელობას  ადამიანისათვის; მოსწავლე ფლობს მოსმენის უნარს. მოსწავლე შეძლებს წაიკითხოს,გაიგოს  და მოისმინოს შემეცნებითი  ტექსტი ხვადასხვა თემაზე (ჰაერის დაბინძურებაზე).
5. კონკრეტულ გაკვეთილს ჰქონდა დასახული მიზანი და მოსალოდნელი შედეგი, რომელიც მეტ–ნაკლებად მიღწეული იქნა. გაკვეთილის ძლიერ მხარედ შეიძლება ჩაითვალოს ის, რომ ინტეგრირება საგნებს შორის ნამდვილად შედგა. აღსანიშნავია მოსწავლეთა აქტიურობა გაკვეთილის მომზადების პროცესში. გაკვეთილში გამოყენებული იყო ჯგუფური მუშაობა და ჯრუფები შეეცადენ მაქსიმალურად ეთანამშრომლად ერთმანეთთან და დაეცვათ ჯგუფური მუშაობის წესები.
ასევე აღსანიშნავია მოსწავლეთა გაკვეთილის პროცესში ჩართულობა. მოსწავლეთა ერთმა ჯგუფმა აწარმოვა კვლევა ზესტაფონის ჰაერის ქიმიურ შედგენილობასთან დაკავშირებით, შედეგის მისაღწევად მათ შეისწავლეს ზოგადად ჯერ ჰაერში შემავალი ქიმიური ნივთიერებები, დააჯგუფეს ისინი გარკვეული კრიტერიუმებით, შემდეგ კი უშუალოდ ზესტაფონის ჰაერის შემადგენლობა გაარკვიეს. მათ ამის საფუძველზე შექმნეს საინფორმაციო ბუკლეტი, რომელშიც ასახული იყო სწორედ ზესტაფონის ჰაერის შემადგენლობა და ნივთიერებების რაოდენობების დასაშვები ზღვრები. ხოლო მეორე ჯგუფმა ჩაატარა საზოგადოების გამოკითხვა (კითხვარი თან ერთვის გაკვეთილის მასალებს), ეს აქტივობები წარმატებით განხორციელდა, ასევე მოსწავლეებმა დაარიგეს საინფორმაციო ბუკლეტები ( თან ერთვის). ეს არის იმ აქტივობათა ჩამონატვალი რომელიც კლასისი გარეთ ჩატარდა, ხოლო თითონ გაკვეთილის მსვლელობის დროს მოსწავლეებს მოძიებული ინფორმაცია ჰაერის შედგენილობის შესახებ, ქიმიის მასწავლებლის მიერ მიწოდებული ინფორმაცია ნივთიერებათა ჯგუფების შესახებ, ასევე ბიოლოგიის მასწავლებლის მიერ მიწოდებული ინფორმაცია სასუნთქი ორგანოების აგებულების და ფუნქციონირების შესახებ, როგორ და რით სუნთქავენ ადამიანები ( მათ თავად დაამზადეს ფილტვის მოდელი), დაეხმარა მოსწავლეებს დაეკავშირებინათ ერთმანეთთან ეს ორი საბუნებისმერტყველო მეცნიერება და თვალნათელი კავშირი დაენახათ მათ შორის. ასევე გაკვეთილში ჩართული იყო ინგლისურენოვანი ვიდეო მასალა ჰაერის შედგენილობაზე. რისი საშუალებითაც მოსწავლეებმა უკვე ინგლისურ ენაზე მოისმინეს ტექსტი ჰაერის შედგენილობაზე. ისწავლეს უცხო სიტყვები და ეცადნენ ტექსტის ზეპირად გადმოცემას, რაც გამოუვიდათ კიდეც.მოსწავლეებმა შეავსეს თვითშეფასების კითხვარი, რაშიც აღწერეს თავიანთი მოსაზრებები გაკვეთილის შესახებ. ასე, რომ საბოლოოდ ინტეგრაცია საგნებს შორის შედგა და ეს მოსწავლეებისთვისაც ნათელი გახდა.
   გაკვეთილის  უარყოფით მხარედ კი შეიძლება ჩაითვალოს ის, რომ სრულყოფილად ვერ მოხერხდა ყველა მოსწავლის ჩართვა საგაკვეთილო პროცესში და ზოგიერთი მათგანი დარჩა შედარებით მცირედ გამოკითხული.თუმცა მოხერხდა ის, რომ გაკვეთილის რეფლექსია იყო ყველასთვის საერთო და ამ პროცესში ყველამ მიიღო მონაწილეობა.  ვთვლით, რომ ამ პრობლების გადასაჭრელად საჭიროა სხვა გაკვეთილზე აუცილებლად შეიცვალოს საკლასო მენეჯმენტი და აქტივობები გადანაწილდეს ისე, რომ ყველა მოსწავლეს შეეძლოს თანაბრად თავის წარმოჩენა.

                                                                                               თამარ ბაქრაძე






გაკვეთილის გეგმა  (X კლასი)

მასწავლებლის სახელი და გვარი

თამარ ბაქრაძე
გაკვეთილის თემა
საჭმლის მომნელებელი სისტემა, სისტემის ზოგიერთი დაავადება
სწავლების საფეხური და კლასი
საშულო საფეხური, X კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
15 მოსწავლე. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლე კლასში  არ არის.


გაკვეთილის მიზანი
მ      მოსწავლემ უნდა შეძლოს კვებისა და მონელების მნიშვნელობის დასაბუთება ორგანიზმის ზრდა განვითარებისათვის. ასევე უნდა შეძლოს მოიპოვოს ინფორმაცია კარცენოგენურ ნივთიერებებზე, მათ როლზე უჯრედის არაკონტროლირებად გაყოფის პროცესში– სიმსივნეების განვითარებაზე.













გაკვეთილის
შედეგები
ბ    ბიოლ. X.5  მოსწავლეს შეუძლია იმსჯელოს უჯრედში მიმდინარე პროცესებზე და დაასაბუთოს მათი მნიშვნელობა ორგანიზმისათვის. მოიპოვოს ინფორმაცია კარცენოგენურ ნივთიერებებზე, მათ როლზე უჯრედის არაკონტროლირებად გაყოფის პროცესში– სიმსივნეების განვითარებაზე.
ბიოლ. X.7 მოსწავლეს შეუძლია დაასაბუთოს კვებისა და მონელების მნიშვნელობა ორგანიზმის ზრდა–განვიღარებისათვის და ენერგიით უზრუნველსაყოფად.
კვლ. X Iმოსწავლეს შეუძლია განსაზღვროს კვლევის საგანი და კვლევის ეტაპები.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
·         განსაზღვრავს და აყალიბებს კვლევის მიზანს;
·         განსაზღვრავს  შესაბამისი ინფორმაციის  მოძიების წყაროებს;
·         გამოთქვამს არგუმენტირებულ მოსაზრებას/ვარაუდს;
კვლ. X .2მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/მონაცემების
აღრიცხვა.
შედეგი  თვალსაჩინოა, თუმოსწავლე:
       .    იყენებს შესაბამის მასალასან/აღჭურვილობას და ატარებს დაგეგმილ ცდას
უსაფრთხოების წესების დაცვით;
       .    აწარმოებს დაკვირვებასან/და გაზომვებს, აღრიცხავს მონაცემებს;
 კვლ. X.3 მოსწავლესშეუძლია მონაცემთა წარმოდგენა სხვადასსხვა საკომუნიკაციო
 საშუალების გამოყენებით.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს სხვადასხვა ხერხს (დიაგრამებს,ცხრილებს, გრაფიკებს,სიებს) მონაცემთა
წარმოსადგენად;
·           იყენებს საინფორმაციო-საკომუნიკაციო ტექნოლოგიებს თვისობრივი და
რაოდენობრივი მონაცემების წარმოსადგენად.

კვლ. X.4.მოსწავლეს შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და  შეფასება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·           იყენებს დიაგრამებს,ცხრილებს და გრაფიკებს მონაცემებს ან ცვლადებს
 შორის დამოკიდებულების აღსაწერად;
·           აანალიზებს მონაცემებს და გამოიტანს დასკვნებს;
·           ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს;
·           განიხილავს დაკვირვებას და გაზომვების დროს გამოვლენილ
მოულოდნელობებს, ცდილობს მათ ახსნას.



წინასწარი ცოდნა

მოსწავლემ იცის:
        საჭმლის მომნელებელი სისტემის  ორგანოების აგებულება;
        ამოცნობა ილუსტრაციაზე
        მათი ფუნქციები
        წესები საკუთარი და სხვათა უსაფრთხოების დასაცავად;
      –   ინტერნეტში მასალების მოძიება;
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო მენეჯმენტი
აქტივობა 1 - (2 წუთი)
ორგანიზაციული საკითხი, გაკვეთილის ემის, მიზნების და შეფასების რუბრიკების გაცნობა.
I ფაზა- გამოწვევა
აქტივობა 2. პროვოცირება.(15 წთ)-(გონებრივი იერიში) მასწავლებელი სვამს კითხვებს.
1.      ჩამოთვალეთ საჭმლის მომნელებელი სისტემის ორგანოები
2.      ჩამოთვალეთ საჭმლის მომნელებელი სისტემის ფუნქციები
3.      რა ასრულებს მომნელებელ–დამშლელ ფუნქციას სისტემის ორგანოებს შორის და როგორ?
4.      რა ასრულებს შემწოვ ფუნქციას და როგორ?
5.      რა ასრულებს მამოძრავებელ ფუნქციას და როგორ?
6.      რა ასრულებს გამომყოფ ფუნქციას და როგორ?
7.      რა მნიშვნელობა აქვს საკვებს ადამიანის ორგანიზმისათვის?
8.      როგორი საკვები უნდა მიიღოს ადამიანის ორგანიზმმა ? რა ნივთიერებები უნდა შედიოდეს მასში?
9.      დაასახელეთ ის მიზეზები, რომლებმაც შესაძლებელია საჭმლის მომნელებელი სისტემის სხვადასხვა დაავადება გამოიწვიოს?
II  ფაზა - სიღრმისეული წვდომა
აქტივობა 3. ( 10 წუთი) რა არის ციროზი? როგორ წარმოიქმნება ნაღვლის ბუშტში კენჭბი? რა არის სიმსივნე? მოსწავლეები თავად საუბრობენ მათ მიერ მოძიებულ ინფორმაციაზე ახალ გაკვეთილთან დაკავშირებით. ასევე ნახავენ მასწავლებლის მომზადებულ ვიდეოს ამ დაავადებებზე. 
აქტივობა 4.  (5 წთ)
მოსწავლეებს დაურიგდებათ ცხრილები შესავსებად  გაკვეთილის ბოლომდე: ვიცი,  ვისწავლე, მინდა ვიცოდე და ცოდნის შესაფასებელი, რომლითაც ვლინდება მოსწავლის ცოდნა საკითხთან დაკავშირებით .
აქტივობა 5. (5 წთ)
ექსპერიმენტი სხვადასხვა საკვებში ნახშირწყლების და ცხიმების აღმოჩენა. ატარებს ორი მოსწავლე.
 III ფაზა: რეფლექსია
აქტივობა 14.  (5 წთ)  ვსვამ შეკითხვებს ახალ თემასთან დაკავშირებით. ინდივიდუალურად ვთხოვთ დააბრუნონ მიცემული ცხრილები უკვე შევსებული. ვიცი, ვისწავლე, მინდა ვიცოდე და ცოდნის შესაფასებელი.
   მივცემ საშინაო დავალებას სახლში გააგრძელონ მარდაკვირვება და ჩაატარონ მარტივი ექსპერიმენტები თუ რომელ საკვებში რა ნივთიერება შედის.

აქტივობა 15. (2-3 წთ)
მოვახდენ მოსწავლეთა შეფასებას.
შეავსებენ  თვითშეფასებისცხრილს.

შეფასების საგანი და პროცედურები
შეფასდება ინფორმაციის მოძიების უნარი, ჩართულობა, შესრულებული სამუშაოს შესახებ მოსწავლეების ანგარიში და თვითშეფასება,  ექსპერიმენტი .გამოვიყენებთ განმავითარებელი და განმსაზღვრელ შეფასებას. ( შეფასების კრიტერიუმები გაკვეთილის გეგმას თან ერთვის)
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსები
კომპიუტერი, ინტერნეტი, სახელმძღვანელო
ელექტრონული რესურსები:
http/www.wikipedia.org.  www. Google.com  www.youtube.com

გაკვეთილზე ჩართულობის შეფასების რუბრიკა
                


       1-4
             5-6
           7-8
           9-10
აქტიური  მონაწილეობა
არ არის ჩართული
პერიოდულად ერთვება, მაგრამ არანაყოფიერად
აქტიურია, მაგრამ მნიშვნელოვანი წვლილი ვერ შეაქვს
აქტიურია, კონსტრუქციული და შეაქვს დიდი წვლილი
აზრების დამოუკიდებლად გამოთქმა
ვერ გამოთქვამს საკუთარ აზრს
იშვიათად გამოთქვამს საკუთარ აზრებს
გამოთქვამს საკუთარ აზრებს, მაგრამ ზოგჯერ აკლია დამაჯერებლობა
ყველა საკითხზე აქვს საკუთარი აზრი, დამაჯერებელი, არგუმენტირებული
კონცენტრირება სამუშაოზე
ვერ ახერხებს კონცენტრირებას
ცდილობს კონცენტრირებას, მაგრამ ხშირად ეფანტება გონება
ძირითადად კონცენტრირებულია სამუშაოზე
მთელი გაკვეთილის განმავლობაში კონცენტრირებულია სამუშაოზე
სხვისი აზრების მოსმენა და პატივისცემა
არ უსმენს სხვების აზრებს, და აწყვეტინებს
ყოველთვის არ უსმენს სხვების აზრებს ან უსმენს, მაგრამ აქვს არაადეკვატური რეაქცია
უსმენს სხვების აზრებს და ცდილობა იყოს კორექტული
ყურადღებით ისმენს სხვების აზრებს,  აანალიზებს და კორექტულია

ინფორმაციის მოძიების შეფასების რუბრიკა

მოსწავლ

შეფასებისკრიტერიუმები





ინფორმაციისწყაროების არჩევა

მოძიებულიინფორმაციისკვლევის მიზანთან შესაბამისობა
მოძიებული ინფორმაციის ორგანიზება

ქულათამაქსიმალურირაოდენობა

0-3
0-4
0-3
10
1.








2.








3.








4.








5








6.








7.














ექსპერიმენტის შეფასების რუბრიკა

მოსწავლ

შეფასებისკრიტერიუმები




კვლევისმიზნისგანსაზღვრა



საჭირო ინვენტარის განსაზღვრა

კვლევისშედეგისვარაუდი



კვლევის მიმდინარეობის აღწერა
მონაცემებისაღრიცხვა



მონაცემთაანალიზი



დასკვნის გამოტანა



ქულათამაქსიმალუირაოდენობა




0-2
0-1
0-1
0-2
0-1
0-2
0-1
10
1.








2.








3.








4.








5








6.








7.










No comments:

Post a Comment